Ćwiczenia na opadającą stopę

W poniższym artykule zajmiemy się problemem opadającej stopy oraz skutecznymi metodami jej leczenia i rehabilitacji. Zanim przejdziemy do rekomendacji ćwiczeń, warto na początku podkreślić jedno – wybór metody leczenia opadającej stopy oraz dobór odpowiednich ćwiczeń uzależniony jest od stopnia i rozległości uszkodzenia dróg nerwowych. Najczęściej rehabilitacja opadającej stopy prowadzona jest pod okiem fizjoterapeuty, jednak istnieje wiele ćwiczeń, które możemy wykonywać w warunkach domowych. O tych drugich przeczytasz na końcu tekstu.

W przypadku częściowego uszkodzenia nerwu strzałkowego istnieje nadzieja na regenerację nerwu oraz przywrócenie zgięcia grzbietowego stopy, co jest kluczowe dla poprawy wzorca chodu.

Niedowład, czyli osłabienie zgięcia grzbietowego, jest powszechnie postrzegany jako korzystny stan, ponieważ wskazuje na obecność impulsów nerwowych docierających do mięśni. W przypadku niedowładu, ćwiczenia na opadającą stopę mają charakter czynny wspomagany. Rekomenduje się  ćwiczenia rozciągające mięsień trójgłowy łydki oraz ćwiczenia poprawiające czucie głębokie i stabilność stawu skokowego.

W przypadku porażenia mięśni grupy przedniej podudzia (brak jakiejkolwiek aktywności mięśni) wykonywane są ćwiczenia bierne, by podtrzymać ruchomość stawu skokowego do czasu ewentualnej operacji.

Jeśli lekarz lub fizjoterapeuta da zielone światło na wykonywanie ćwiczeń w domu, być może pomocny okaże się zestaw ćwiczeń, który ja sam wykonuję. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie ćwiczenia, które są dobre dla mnie, będą dobre również dla Ciebie. Nie zaskoczę Cię kiedy napiszę, że najważniejsza jest regularność! Przy opadającej stopie ważne jest, aby cały czas mobilizować ją do ruchu, rozciągać i wzmacniać.

W zakładce “do pobrania”, która znajduje się na stronie udostępniłem ebook z ćwiczeniami na opadającą stopę. Ebook jest zupełnie darmowy,  a do każdego ćwiczenia dołączony jest link, przenoszący do video z tym właśnie ćwiczeniem.

Dobrze dobrane ćwiczenia pomogą Ci zminimalizować dokuczliwe ograniczenia i znów cieszyć się życiem.

Powodzenia! 

Masz pytania?
Śmiało, daj nam znać!
Twoja wiadomość została wysłana! Odezwiemy się do Ciebie w ciągu 24 godzin.
Mamy oddzwonić czy odpisać?
Wystąpił błąd podczas wysyłania formularza 😥